Kaip vyksta nekilnojamojo turto vertinimas? Kuo naudingi turto vertintojai?

Perkant ar ketinant parduoti savo butą, namą, sodą ar žemę, atsakingumo reikalaujantis  žingsnis yra nekilnojamojo turto vertinimas. Šis procesas yra labai svarbus, nes leidžia sužinoti tikrąją įsigyto ar parduodamo turto vertę. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip veikia nekilnojamo turto vertinimas.

Kaip veikia nekilnojamojo turto vertinimas?

  • Pirma reikia pasirašyti rašytinę sutartį dėl vertinimo darbų atlikimo;
  • Vėliau vyksta nekilnojamojo turto apžiūra dalyvaujant atestuotam vertintojui ar jo padėjėjui ir klientui ar turto savininkui;
  • Atliekama rinkos duomenų analizė;
  • Taip pat reikia apskaičiuoti nekilnojamojo turto vertę lyginamuoju, pajamų ir/ar sąnaudų (išlaidų) metodais arba šių metodų deriniu, rengti nekilnojamojo turto vertinimo ataskaitas;
  • Ir galiausiai lieka viską pranešti klientui.

Kokios yra pagrindinės priežastys, kodėl įsigytą būstą turėtų įvertinti profesionalus nekilnojamojo turto vertintojas?

Tai padės suprasti, ar būsto pardavėjo prašoma kaina yra pagrįsta – kiekvienas pardavėjas savo prekę stengiasi parduoti kuo brangiau. Pirkėjo tikslas – išsiaiškinti, ar prekė tikrai verta pinigų. Ši taisyklė ypač svarbi perkant būstą. Nepriklausomas turto vertintojas padės nustatyti, ar pardavėjo prašoma kaina yra pagrįsta ir paskatins ieškoti galimų alternatyvų. Galbūt pamatę turto vertinimo rezultatus pamanysite, kad pasiūlymas, kurį laikėte geru sandoriu, nebėra toks geras ir ieškosite toliau. Sužinosite, kokia yra tikroji perkamo būsto rinkos vertė – nustatydami būsto rinkos vertę ekspertai objektyviai nustato turto likvidacinę vertę.

Sutaupykite laiko – visų svarbių dokumentų ir duomenų apie planuojamą būsto pirkimą surinkimas gali būti ilgas ir varginantis procesas. Sutaupysite laiko užsisakę nepriklausomą turto vertinimo paslaugą – vieną pažymą, kurioje yra visi svarbiausi duomenys apie perkamą būstą.

Nepamirškite, kad turto vertinimo darbus turi atlikti profesionalai

Legalios ir patikimos institucijos turto vertinimus atlieka vadovaudamosi Lietuvos Respublikos turto ir komercinio vertinimo pagrindų įstatymu. Nekilnojamojo turto vertinimas vidutiniškai trunka 4 darbo dienas, tačiau kiekvienas atvejis yra unikalus. Jei jūsų turtas labai didelis, jį įvertinti gali būti sunkiau. Atsakingas turto vertintojas gali tinkamai nustatyti turto vertę. Be jokios abejonės, jie suteiks jums išsamių patarimų, pateiks aiškias ataskaitas, atsižvelgs į jūsų lūkesčius ir pastabas. Jei susidursite su neatsakingais ir neskaidriais turto vertintojais – nepatariame su jais toliau dirbti.