Kaip prižiūrėti dantis, kad juos išsaugotumėte

Pirmoji sveikų dantų taisyklė – sistemingai valyti maisto likučius. Tai atliekama bent du kartus per dieną.

Tinkama priežiūra – tai ne tik reguliarus dantų valymas, bet ir tinkamų burnos higienos priemonių pasirinkimas.

Pavyzdžiui, renkantis dantų šepetėlį, lemiamas veiksnys turėtų būti šerelių kietumas.

Dantų šepetėlių kietumas klasifikuojamas taip:

  1. Ypač minkšti ir švelnūs šereliai rekomenduojami žmonėms, turintiems padidėjusio jautrumo dantų, kraujuojančių dantenų arba sergantiems burnos uždegimu.
  2. Dažniausiai naudojami vidutinio kietumo šeriai. Dauguma žmonių juos naudoja.
  3. Kietus ir itin kietus dantų šepetėlius odontologai rekomenduoja naudoti tik tiems, kurie yra linkę kaupti daug apnašų. Tačiau bet kokia dantenų liga yra kontraindikacija naudoti standžius šerelius.

Vieną šepetėlį galima naudoti tik 3 mėnesius. Pasibaigus šiam laikotarpiui, jį reikia pakeisti nauju.

Antras žingsnis – įsigyti irigatorių. Jei yra didelių dantų ir dantenų problemų ir neįmanoma naudoti dantų šepetėlio, nes tai skausminga, gali padėti irigatorius. Tai specialus nešiojamasis prietaisas, kuriuo galinga pulsuojanti vandens srovė nukreipiama į dantų ir dantenų paviršių.

Dantų valymo efektyvumą padidina tai, kad prietaisas pašalina apnašas ir maisto likučius net dantų šepetėliu nepasiekiamose vietose.

Stipri vandens srovė masažuoja dantenas, gerina vietinę kraujotaką ir stiprina minkštuosius audinius.

Trečias žingsnis – dantų pastos pasirinkimas. Dantų pastos pasirinkimas priklauso nuo to, kokios problemos yra gydomos:

  1. Higieninės dantų pastos tinka kasdieniam dantų valymui. Jie gerai pašalina minkštąsias apnašas ir suteikia gaivesnį burnos kvapą.
  2. Profilaktiniai produktai naudojami siekiant išvengti pagrindinių burnos ertmės dantų ir uždegiminių ligų. Tokiuose produktuose paprastai yra mineralų (fluoro, kalcio, fosforo), vaistinių augalų ekstraktų, biologinių priedų ir antimikrobinių medžiagų, reikalingų sveikiems dantims išlaikyti.
  3. Gydomojo poveikio dantų pastas turėtų skirti odontologas. Tokių preparatų sudėtis gali būti skirtinga, poveikis nukreiptas į konkrečios dantenų ir dantų ligos gydymą.
  4. Balinimo pastų sudėtyje yra specialių cheminių junginių, abrazyvinių komponentų ir rūgščių. Jie tinka emaliui balinti, tačiau tokius preparatus galima naudoti ne dažniau kaip 2-3 kartus per savaitę.

Burnos skalavimo skystis

Po valymo burną reikia gerai išskalauti vandeniu, o dar geriau – burnos skalavimo skysčiu. Daugelis žmonių mano, kad šios burnos higienos priemonės reikalingos tik burnos kvapui gaivinti. Taip nėra.

Šiuolaikiniuose burnos skalavimo skysčiuose yra biologiškai aktyvių ingredientų, kurie mažina dantenų kraujavimą ir dantų jautrumą, užkerta kelią dantų ėduoniui, periodonto ligoms, gingivitui ir kitoms ligoms.

Apibendrinimas

Sveiki dantys – tai ne tik graži atvira šypsena, bet ir tinkamas virškinimas, normali medžiagų apykaita ir bendra dantų sveikata.

Raktas į sveikus dantis, dantų ligų, dantenų ir burnos minkštųjų audinių uždegimų prevenciją yra kasdienė burnos higiena.

Reguliari dantų ir burnos priežiūra 80 % sumažina riziką susirgti įvairiomis ligomis.

Todėl labai svarbu žinoti, kaip tinkamai prižiūrėti dantis, ir nepamiršti šių žinių pritaikyti praktiškai, laikytis subalansuotos mitybos ir sistemingai lankytis pas burnos higienistą, kad būtų profesionaliai išvalytos dantų apnašos ir akmenys. Tinkamos burnos higienos nepakanka – būtina reguliariai lankytis odontologijos klinikose. Tai galite padaryti ClinicDPC odontologijos klinikoje Vilniuje ar kitame Lietuvos mieste.