5 svarbūs patarimai prieš imant būsto paskolą

Renkantis svajonių būstą daugelis neišsiverčia be būsto paskolos. Kartais netgi juokaujama, kad santuoka žmonių nesusieja taip, kaip būsto paskola. Nenuostabu, nes dažnai ją mokame dešimtis metų, todėl labai svarbu šį sprendimą priimti atsakingai.

Šiandien internete galima rasti įvairių įrankių, kurie padės jums apsispręsti prieš imant būsto paskolą – pavyzdžiui, paskolų skaičiuoklė ar nemokama kredito reitingo patikra.

Pradėkite nuo pradinio įnašo. Planuoti savo finansus labai svarbu, jeigu ketinate pirkti nuosavą būstą. Bankai į tai atsižvelgia ir prašo klientų turėti pradinį įnašą, kurį būtumėte susitaupę patys, o ši suma paprastai turėtų siekti ne mažiau kaip 15 proc. perkamo būsto vertės, priklausomai nuo banko taisyklių, jūsų kredito reitingo ir perkamo būsto tipo. Geras būdas kiekvieną mėnesį atsidėti pinigų – tai nustatyti automatinį jų pervedimą į taupomąją sąskaitą. Tokią priemonę siūlo visi Lietuvos bankai.

Pasitikrinkite savo kredito reitingą. Geriausius būsto paskolos pasiūlymus gauna tie klientai, kurių kredito reitingas yra teigiamas. Savo kredito reitingą ir finansinę istoriją nemokamai pasitikrinti galite ir internetu. Beje, nors kai kurie žmonės vis dar mano, jog norint palaikyti gerą kredito reitingą svarbu neimti paskolų ir kreditų, iš tikrųjų yra atvirkščiai – jeigu pasiėmėte paskolą ir ją atidavėte laiku ar iš anksto, jūsų kredito reitingas pakils. Tuo tarpu tie žmonės, kurie per gyvenimą nėra pasiėmę jokios paskolos ar lizingo, bankui gali pasirodyti mažiau patikimi, nes nėra žinoma, ar jie paskolą grąžins laiku. Kuo žemesnis jūsų kredito reitingas, tuo didesnė tikimybė, kad jūsų paskolos prašymas bus atmestas arba priimtas su labai aukštomis palūkanomis.

Pasinaudokite internetiniais įrankiais. Paskolų skaičiuoklė yra naudingas įrankis, kuris padės jums apskaičiuoti, kokią sumą galėtumėte pasiskolinti. Internete galima rasti ne vieną tokią skaičiuoklę, ir kiekvienas bankas dažniausiai taip pat jas siūlo savo interneto svetainėse. Naudodami šį įrankį galėsite preliminariai įsivertinti ne tik tai, kokio dydžio paskolą galėtumėte gauti pagal savo atlyginimą, bet ir kaip keistųsi mėnesinės įmokos skirtingais scenarijais (su didesne palūkanų norma, grąžinant paskolą iš anksto ir t.t.).

Lyginkite pasiūlymus. Jeigu du skirtingi bankai pasiūlė jums duoti paskolas su tomis pačiomis palūkanomis, tai dar nereiškia, jog abi paskolos bus identiškos. Sutartyje gali būti nurodyti kiti faktoriai, dėl kurių galiausiai už vieną paskolą sumokėsite daugiau nei už kitą – pavyzdžiui, papildomi mokesčiai arba baudos.

Išsiaiškinkite, kokia paskola jums bus geriausia. Jeigu jūsų geriausia draugė pasiėmė paskolą su fiksuotomis palūkanomis, nebūtinai tokia paskola bus geriausias pasirinkimas ir jums. Jūsų būsto paskola turėtų atspindėti tik jūsų unikalią finansinę situaciją ir lūkesčius, o ne draugų ar kaimynų.