Inžinerinių tinklų projektavimas: ką būtina žinoti?

Inžinerinių tinklų projektavimasNuosavas namas puikuojasi daugelio svajonių sąrašuose. Tačiau pradėjus savo norus realizuoti, dažnai susiduriama su problemomis: techninėmis, biurokratinėmis ar planavimo. Pirmasis žingsnis, kurį reikia padaryti siekiant produktyvių statybų, yra techninio projekto sudarymas. Svarbiausia šio plano dalis yra inžinerinių tinklų projektavimas, apimantis tokius segmentus kaip vandentiekio bei nuotekų projektavimas, nuotekų siurblinės parinkimas, vidaus bei lauko dalies dujotiekio ir suskystintų dujų sistemų, lietaus nuotekų surinkimo projektavimas.

Šį straipsnį skirsime nuodugnesniam vandentiekio ir nuotekų sistemų projektavimo aptarimui.

Nors gali pasirodyti, kad pastato statyboms užtenka tik lauko vandentiekio sistemos projekto, ne mažiau reikalingas ir vidaus vandentiekio bei kanalizacijos planas. Taip, aišku, kurioje namo dalyje bus vonios kambarys ir kaip visa įranga – dušas ar vonia, kriauklė, klozetas – bus išdėstyta, tačiau to neužtenka. Galbūt patyrusiam meistrui, dirbančiam prie nedidelio statybų projekto, tokio plano ir nereikia, vis dėlto rekomenduojama apsidrausti ir jį turėti. Tai ypač aktualu, jei yra didesni darbų kiekiai ir svarbesnis objektas – reikia apskaičiuoti vandens debetus, vamzdynų diametrus ir karšto vandens poreikius, kadangi nuo to priklauso, kokio dydžio vandens šildytuvą rinktis. Taip pat būtina apskaičiuoti, koks kiekis vandens bus išpilamas atgal į nuotekų tinklus, nes tuo to priklauso nuotekų valymo įrenginio parinkimas.

Vandentiekio ir kanalizacijos projektas ypač savrbus ir tuo, jog nuo jo priklauso viso pastato medžiagų kaina ir darbų sąmata. Būtina rasti kvalifikuotą ir kompetentingą montuotoją, kuris pasirinks tinkamas medžiagas. Viena pagrindinių klaidų yra netinkamo diametro vamzdžių sumontavimas. Jei pasirenkami per strori vamzdžiai – gerokai padidėja išlaidos, nors to galima išvengti. Tuo tarpu jei sumontuojami per ploni vamzdžiai – pritūks debeto ir, pavyzdžiui, atsukus maišytuvą virtuvėje, duše vanduo bėgs silpna srovele arba gerokai atvės.

Tinkamai atliktas vidaus vandens ir nuotekų projektas susideda iš:

  • Aiškinamojo rašto;
  • Medžiagų specifikacijos;
  • Medžiagų kiekio žiniaraščio;
  • Brėžinių.

Taip pat projekte gali būti nurodomi lietaus nuotekų, gaisrų gesinimo, lietaus vandens naudojimo vandentiekiui sistemų, lauko kanalizacijos ir vandentiekio sistemų projektavimai.

Kvalifikuoto specialisto sudarytas projektas padeda tiek statybininkams, tiek pastato šeimininkams – viskas tampa aišku ir lengvai suprantama. Geriau nepasitikėkite meistrais, kurie teigia galintys montuoti vandentiekio sistemas be projektų – tokiu atveju galite likti smarkiai nukentėję.